Ahtos - miasteczko górskieAhtos - miasteczko górskieAhtos - miasteczko górskie
Księstwo Sarmacji

prowincja Gellonia
Turystyka

Aktualna pogoda w AthosTereny wokół Athos jak i samo miasteczko jest miejscem, gdzie słowo "turysta" nie jest nikomu obce. Nie jest ich tu za dużo, aczkolwiek gospodarstwa agroturystyczne nie mogą narzekać na brak zajęcia. Obszary te są odwiedzane przez turystów nie tylko latem, kiedy to można kąpać się w cieplutkiej rzece przepływającej przez Athos, lecz również i zimą. Ta pora roku jest czasem, kiedy gospodarze goszczą wielu maniaków wspinaczek górskich oraz zwykłych turystów lubiących pochodzić po okolicznych Górach Kocich. Najmniej turystów jest wiosną, kiedy gospodarze często muszą radzić sobie z wylewami rzeki, lecz na szczęście nie dochodzi do tego zbyt często - średnio raz na dwa lata. Jesienią natomiast miło spędzić tutaj czas spacerując po pobliskich lasach i polach. Wtedy przyjeżdżają tutaj poeci i malaże szukający natchnienia w krajobrazie górskim i miasteczkowym. Athos jest miejscem zarówno dla turystów lubiących bierny jak i czynny wypoczynek.

Oto kilka wskazówek dla tych, którzy chcieliby tutaj spędzić kilka dni wypoczynku, miejsca ciekawe do zobaczenia, zwiedzenia:

  • Kapliczka św. Medarda na górze Agas - miejsce zadumy i refleksji - sama wędrówka do podnóża skały, na której stoi kapliczka, jest niemałym wyczynem. Warto jednak udać się czarnym szlakiem, by wiele zobaczyć, a i sama droga z wieloma drabinkami i chwiejnymi mostkami może nieco podnieść poziom adrenaliny. Turystom żądnym pięknych widoków polecamy przejście łatwiejszym, choć dłuższym szlakiem zielonym. Po drodze znajduje się wiele punktów widokowych, z których panorama jest niebywała. Warto zabrać aparat by po powrocie pochwalić się znajomym i polecić to miejsce.

  • Kościół pod wezwaniem św. Filipa - właściwie kościółek - nieduży, lecz posiadający swoją historię. Miejsce odprawiania rzymsko-katolickich mszy świętych. Znajduje się przy rynku, a dojście z każdego miejsca w Athos jest bardzo proste. Wnętrze kościółka jest niewiarygodnie piękne, jednak posadzka nieco zniszczona przez wody rzeki, która wylała w 1999 roku. Podziemia z tego samego powodu zostały zamknięte i czekają na renowację.

  • Dolina Biała - znajduje się między górą Agas a górą Ogar. Dojść można tam na dwa sposoby: przechodząc przez górę Agas od strony Athos, lub idąc na około - mijając górę, na której znajduje się Kapliczka św. Medarda. Schodząc czerwonym szlakiem z góry Agas można zobaczyć kilka ładnych krajobrazów, jednak drugi sposób jest o niebo ciekawszy. Wychodząc z Athos szlakiem niebieskim zanim wejdziemy w górskie lasy, obracjając się za siebie, możemy podziwiać panoramę całego miasteczka. Idąc dalej szlak niebieski odchodzi na południe, a póżniej ku górze Ogar. W pewnym miejscu zaczyna się szlak żółty, który wiedzie nas wśród licznych malutkich strumyczków, ku Dolinie Białej. Po drodze mijamy jak zwykle kilka punktów widokowych. Czasem w dole widać także większy strumień oraz kilka małych wodospadów. Szlak jest całkiem przyjemny - przez większość drogi idzie się w lesie wśród śpiewu ptaków i szumu strumyków. Sama dolina jest pięknym punktem widokowym, skąd oglądać można szczyty Gór Kocich (w tym oczywiście Agas i Ogar).

  • Jaskinia światła - swą nazwę wzięła od docierających do jej wnętrz promieni słonecznych. Położona jest zaledwie 5 metrów pod powierzchnią ziemi, co sprawia iż prześwitów jest całkiem sporo. Niestety jaskinia, która niegdyś była miejscem kultu pogańskiej ludności z Athos, jest dosyć daleko od samego miasteczka a z Athos wiedzie tam tylko szlak niebieski. Jednak najszybsza droga wiedzie trudnym szlakiem czarnym na górę Agas, gdzie przy okazji można zwiedzić Kapliczkę św. Medarda, a dalej szlakiem czerwonym poprzez górę Sarthe aż do jaskini. Jest to jednak trudna trasa, dlatego też proponujemy rozwiązanie optymalne: szlakiem zielonym a następnie niebieskim. Szlak zielony zawiedzie cię tak jak i czarny na górę Agas, jednak droga ta jest mniej uciążliwa. Dalej idąc tym samym szlakiem aż do góry Quilpie, gdzie na szczycie zmienić należy kierunek marszu i szlakiem niebieskim zejść prosto do jaskinii. Jaskinia światła jest jedyną dotąd odkrytą jaskinią w Sarmacji, którą będąc w okolicach Athos, trzeba zwiedzić.

Szczegółowe informacje dotyczące gór znajdujących się w okolicach miasteczka Athos oraz mapkę wraz ze szlakami znaleźć można tutaj.

design by woras
sarmasoft (c) 2002-2006