Rozmiar: 87746 bajtów

 Park Krajobrazowy "Baranie Pole"
Rezerwat obejmujący tereny o charakterze stepu

Teren Parku Krajobrazowego obejmuje obszar stepu, nietknięty ludzką ręką. Ostatnia ostoja naturalnej roślinności, której siedliskiem są bogate czarnoziemy.Za nim wejdziesz do Parku zapoznaj się z tym, czym jest step, dlaczego właśnie tak wygląda, jaka jest jego specyfika.
Stepy, zajmują duże obszary w głębi kontynentu, są naturalnymi pastwiskami dla zwierząt trawożernych. Pokrywają one te tereny klimatu umiarkowanego, na których opady atmosferyczne są niewystarczające, by utrzymać leśną formę życiową, ale na tyle wilgotne, aby nie zamieniały się w pustynie.

Granica stepu nigdy nie jest wyraźna. Tworzy ona granice przejściowe- lasostep z jednej strony, lub otrzymując coraz mniej opadów step pustynny albo półpustynię. Stepy porośnięte są różnego rodzaju trawą od trawy wysokiej, przez mieszaną i niską, aż do trawy kępkowej. Trawy te reprezentowane są przez gatunki o zróżnicowanych wymaganiach, co do temperatury, jedne rosną latem inne w chłodnych porach roku. Najogólniej okresem wegetacyjnym na stepie jest wiosna i dość często jesień. Okres intensywnego wzrostu i rozwoju kończy się wraz z nadejściem lata. Gorące słońce wypala trawy, step jest jakby w uśpieniu, dominują ochry i brązy. Gdy jesień jest łaskawa step ożywia się zielenią, aby zimą znów zapaść w stan martwoty.
Murawy stepowe atrakcyjne są dla wędrowca o każdej porze roku. Na przykład wczesną wiosną, kiedy kwitną tu filigranowe pięciorniki i nieco później, gdy przykrywają je łany miłka wiosennego lub pierwiosnki lekarskiej. Albo jesienią, kiedy żółcą się zastępy astra ożoty. Nawet zimą, kiedy życie na murawach zamiera, można radować oczy pełnymi kraśnych owoców krzewami róż i głogów, na których mróz wyczarowuje fantazyjne wzory. Ale aby w pełni odczuć charakter naszych stepów dobrze jest znaleźć się tu w upalny dzień późnej wiosny. Żar lejący się z nieba, brak cienia i gorąco zalegające przy powierzchni ziemi, słowem Afryka. A do oglądania bogactwo przyrody - łany ostnicy i barwne bukiety stepowych roślin - szałwi, chabrów, goździków, dzwonków.Warto także rozejrzeć się za drobnymi zwierzętami, chociaż najczęściej one same nam się narzucają. Motyle - swoimi połyskującymi w locie skrzydłami, szarańczaki - strofami swych monotonnych pieśni, chrząszcze - bogactwem kształtów i deseni, pająki - różnorodnością swych sieci.
A o każdej porze roku są murawy stepowe, szczególnie te na wysokich skarpach, znakomitymi punktami widokowymi. Można z nich oglądać krajobrazy na przestrzeni wielu kilometrów. A jeśli szuka się ustronnego miejsca do kontemplacji? To koniecznie trzeba tu przyjść! Zwłaszcza zachody słońca wyglądają stąd niezwykle malowniczo, a i trwają dłużej niż "na dole".


Avatar Art - Tomasz mar. Chojnacki & Anna s.d. de Luna y Euskadi 2008