Rozmiar: 87746 bajtów

 Wiśnia Karłowata

Jest krzewem o liściach eliptycznych o brzegach karbowanych i gruczołkowanych. Z górnej strony połyskujące. Na długopędach mają długość do 3-5 cm, na krótkopędach 1-3 cm. Kwiaty promieniste, 5-krotne, białe lub różowe w baldaszkach lub baldachogronach .Owoce kuliste pestkowce zawierające kulistą pestkę i soczysty miąższ. Osiąga wysokość do 1,5 m. Wytwarza liczne pędy odroślowe, za pomocą, których się rozkrzewia. Pędy skrócone liczne.


Ostnica

Jest szarozieloną, gęstokępkową trawą wieloletnią. Posiada kolanka źdźbeł wewnątrz pochwe liściowych, liście ma cienkie, wąskie. Kwiatostan - wiecha jednostronna, plewki długie, do 20 cm, zakończone włoskami. Występuje rzadko na stanowiskach ciepłych. Jest rośliną chronioną. Kwitnie od czerwca do lipca.


Wiechlina

Trawa kępkowa tworząca darń, jara. Występuje we wszystkich uprawach.. W ciągu roku wydaje kilka pokoleń. Pierwszy liść równowąski, płaski, nagi, gładki, na szczycie zwężony i zaostrzony. Pochwa pierwszego liścia gładka, bez włosów. Nerw środkowy bardzo wyraźny, boczne słabiej widoczne. Kolejne liście podobne do pierwszego, nieco większe i z większą liczbą nerwów. Ich pochwy są spłaszczone. Języczek liściowy wąski, błoniasty. Brak uszek. Dorosła roślina osiąga wysokość 10-30 cm. Źdźbła ma wzniesione lub w nasadzie leżące, zakorzeniające się, gładkie, często lekko spłaszczone, przeważnie tak długie jak liście albo nieco krótsze. Liście cienkie, płaskie, gładkie, wąskie, o brzegach częściowo pofałdowanych, zwłaszcza bliżej nasady. Języczki liściowe dolnych liści tępe, górnych liści podłużne i owalne. Kwiatostanem jest rozpierzchła wiecha, jednostronnie rozwinięta, podłużnie trójkątna


Miłek Wiosenny

Miłek wiosenny podlega ochronie gatunkowej.Bylina osiąga 20-35 cm wysokości. Ta rzadka roślina wytwarza proste, gęsto ulistnione łodygi. Liście trzykrotnie pierzastosieczne, delikatne. Pędy rośliny można podzielić na płonne oraz owocujące. Pędy płonne są zakończone skupieniem liści natomiast na szczycie pędów owocujących, wiosną pojawiają się okazałe (do 7 cm średnicy) cytrynowożółte kwiaty o błyszczących płatkach korony. Liczne drobne szarozielone owoce o twardej okrywie dojrzewają w czerwcu. Okres kwitnienia: od kwietnia do maja. Roślina ta preferuje stanowiska z glebą zasobną w wapń, przepuszczalną.


Żmijowiec Czerwony

Jest to roślina dwuletnia o łodydze sztywnej, wzniesionej dochodząca do 30- 100 cm wysokości, pokrytej długimi szorstkimi włosami. Liście ma wąsko lancetowate, zaostrzone i sztywno owłosione. Krwistoczerwone kwiaty są zebrane w wierzchołki w kątach górnych liści. Maja kielich 5-7 mm długości, koronę 2-3 razy dłuższą od kielicha, a pręciki i słupek znacznie dłuższe od płatków korony. Żmijowiec czerwony jest rośliną trującą. Dawniej był wykorzystywany w barwiarstwie.


Kosaciec Bezlistny

Dorasta do 20-40cm wysokości, grube i krótkie kłącza, liście mieczowate, bezogonkowe. Kwitnie V-VI. Dobrze się czuje na słonecznych zboczach, murawach i stepach.. Kwiaty fioletowe u nasady czerwono lub żółto żyłkowane.: duże, ok. 5-18cm średnicy, pojedyncze lub zebrane w kwiatostany. U odmian bródkowych wzdłuż głównego nerwu, na zewnętrznych działkach znajdują się włoski szczotkowate tzw. bródka. Natomiast u odmian bezbródkowych w tym miejscu znajduje się zazwyczaj żółty lub brązowy pas. Rozmnażanie: cebule i kłącza.


Kalina Koralowa

Liście naprzeciwległe, ze szczeciniastymi przylistkami, 3, także 5 klapowe, zazwyczaj u podstawy zaokrąglone lub lekko sercowate; nieregularnie ząbkowane; z wierzchu żywozielone, nagie, od spodu szarozielone i owłosione; ogonek rynienkowaty z dużymi gruczołkami. Pędy w stanie bezlistnym: Pąki nakrzyżległe, na trzonkach, okryte łuskami: liściowe szpiczasto-jajowate, płaskie od strony pędu; kwiatowe buławkowate. Łuski duże, karminowe, połyskliwe, trzonki jaśniejsze. Pęd sześciokanciasty, bez zgrubień w węzłach. Rdzeń sześciokątny, biały. Kora szara, matowa. Przetchlinki koliste, szare. Owoce czerwone, błyszczące. Krzew wysokości do 4m.


Sasanka Zwyczajna

Sasanka zwyczajna rośnie na suchych wzgórzach i w widnych lasach sosnowych. Ma najokazalsze kwiaty spośród wszystkich gatunków sasanek. Charakterystyczny kształt dużych kwiatów, liście silnie podzielona na wąskie łatki oraz pokrywające całą roślinę łatwo rozpoznawalną. Zimuje w postaci kłączy. Jest gatunkiem bardzo rzadkim (trochę częstszym na południu polski), objętym - podobnie jak inne sasanki ścisłą - ochroną. Kwiaty sasanek produkują ogromne ilości pyłku i zaliczane są do tzw. kwiatów pszczelich - ich budowa ułatwia owadowi lądowanie i utrzymanie się na ich powierzchni


Macierzanka Piaskowa

Jest krzewinką o podnoszących względnie płożących się pędach. Jest częściowo owłosiona i wyrasta od 5-30 cm wysokości. Liście owalne i całobrzegie. Kwiaty drobne, rurkowate i dwuwargowe, fiołkoworóżowe i główkowato zebrane u szczytu pędów. Całe ziele po roztarciu w palcach ma przyjemny, aromatyczny zapach i nieco gorzkawy, palący smak.


Avatar Art - Tomasz mar. Chojnacki & Anna s.d. de Luna y Euskadi 2008