Rozmiar: 87746 bajtów

 Wielka Nizina Gellońska

Rozciąga się od Półwyspu Gelonos aż po Równinę Wielkich mistrzów, jest prakorytem rzeki Łez. Tutaj właśnie znajdują się trzy z czterech wielkich parków narodowych. Ukształtowanie terenu i niesamowity mikroklimat tej niziny, spowodowały współwystępowanie puszczy, torfowisk i stepu w bardzo niedalekiej odległości. Jest to też teren z doskonale rozwinięta infrastrukturą rolniczą, będący zagłębiem żywności dla całej Gellonii.
Widok na nizinę od strony rezerwatu

Równina Wielkich Mistrzów

Leży w granicach dwóch rzek: rzeki Narew i rzeki Łez i sięga aż po obręb gór Kocich. Jest to teren mało zagospodarowany agrarnie, ale za to z wieloma ośrodkami turystycznymi ze względu na malownicze krajobrazy nadrzeczne z wielkimi lasami i oddalenie od wielkich miast Hrabstwa.
Zdjęcie lotnicze równiny

Góry Kocie

Okres fałdowania, w czasie, którego doszło do powstania górotworu rozpoczął się 130 mln. lat temu i trwa nadal, przy czym główna faza fałdowań przypada na trzeciorzęd. Nie są to bardzo wysokie góry, ale bywają dość niebezpieczne. Cześć szczytów, w tym najwyższy Pradziad ( 1208), cały rok jest pokryta śniegiem. Zachwyca swym pięknem dolina Biała, szczyt Ogar, przełęcz Wielka, czy jaskinia Światła. Przygarnia wszystkich turystów Athos, położone wśród gór, zapewniając im nocleg, pożywienie i odpowiedni sprzęt.
Gdzieś w górach

Zatoka Słońca

Ograniczona dwoma półwyspami: Gelonos, na którym leżą dwa miasta Krez- stolica i Fer - miasto Feniksa, oraz Unisławskim. Jest to zatoka pełna malutkich wysp, z jedynym w Gellonii portem.
 

Zatoka Baskijska

Położona między Półwyspem Unisławskim, a półwyspem Baskijskim. Morze w zatoce łagodnie osiąga dużą głębokość, dno jest piaszczyste, nie pokryte roślinnością W samym sercu zatoki leży miasto Santa Ana.
 

Płaskowyż Wagarii

Umiejscowiony w widłach dwóch rzek Towarzysza Wandy i Towarzysza Żenady u stóp Gór Kocich Tutaj też znajdują się szczątki wsi - Wandowice- dawnej próby założenia socjalistycznego obozowiska. Nie jest uprawiany.
Czeka na zagospodarowanie po poprzednich mieszkańcach. Służy mieszkańcom do wypasu stad bydła.
 

Półwysep Baskijski


Dzięki łagodnym i ciepłym prądom morskim stanowi wspaniałe miejsce do upraw winorośli. Tutaj leża jedyne winnice w Hrabstwie, tutaj powstaje jedyne o takim smaku wino jakim jest Albówka- wizytówka regionu.
 

Półwysep Armerii

Skalisty, nagi rejon, idealne miejsce do budowy fortyfikacji obronnych. Oprócz pionierskich porostów, nie ma innej roślinności. Jest dość wysoko położony nad poziomem morza, ograniczony z jednej strony Zatoką Gnomii, a z drugiej terenami Terytorium Koronnego.
 


Avatar Art - Tomasz mar. Chojnacki & Anna s.d. de Luna y Euskadi 2008